Poznaj 10 praktycznych rad dla osób planujących wyjazd do Chin! Pierwszy odcinek naszego cyklu “Przekraczaj Granice z Ivedio" powstał w Chinach. Już wkrótce nasz film z podróży po Chinach będzie dostępny na kanale Ivedio na Youtube.

Spędziliśmy w Państwie Środka trzy tygodnie, pokonując łącznie ponad 4500 km! Nasz wyjazd nie był zorganizowany przez biuro podróży, podróżowaliśmy samodzielnie, często nocnymi pociągami. Dzięki temu możemy podzielić się praktycznymi radami związanymi z wyjazdem do Chin! Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Chin?

img

RADA 1. Zakup biletu lotniczego 

Znalezienie taniego biletu do Chin może stanowić wyzwanie, zwłaszcza, gdy planujesz przylot i wylot z różnych miast. My zakupiliśmy bilety na stronie Opodo, oferującej bardzo korzystne ceny za bilety lotnicze w przypadku przylotu do Shanghaju i wylotu z Pekinu. 

Na kiedy zaplanować wyjazd? Najlepiej unikać podróży podczas narodowych świąt w Chinach. Podczas świąt liczba zwiedzających może być znacznie większa, a kolejki nawet wielogodzinne. 

W lipcu natomiast Szanghaj może tonąć w strugach deszczu ze względu na porę tajfunową. Na szczęście podczas naszego lipcowego wyjazdu pogoda była piękna, a deszcze i burze przelotne. 

RADA 2. Wybór hotelu

Chińskie miasta są dużo większe niż polskie. Wybierz odpowiedni hotel, sprawdzając wcześniej odległość od stacji kolejowej lub możliwość dojazdu komunikacją miejską. Warto pamiętać, że na dworcu kolejowym należy być dużo wcześniej ze względu na obowiązkowe kontrole oraz konieczność zakupu/odbioru biletu. 

Transport taksówkami w Chinach jest w przystępnych cenach. Czasem jednak, ze względu na lokalizację hotelu, taksówkarz nie ma możliwości dojazdu pod sam budynek. Należy być przygotowanym na taką sytuację i znaleźć hotel za pomocą aplikacji maps.me (więcej informacji w dalszej części tekstu).

RADA 3. Wcześniejszy zakup biletów

Zdecydowanie warto zakupić bilety kolejowe wcześniej poprzez stronę internetową. Można wtedy w sposób łatwy odebrać bilet na dworcu poprzez pokazanie paszportu. 

Pamiętaj, że w wielu atrakcjach również stosuje się sprzedaż internetową biletów, na przykład w Zakazanym Mieście w Pekinie. Wcześniejszy zakup biletu pozwoli Ci na przyjemne zwiedzanie, często bez konieczności stania w długich kolejkach. W niektórych przypadkach oficjalne portale na których możesz zakupić bilet są wyłącznie w języku chińskim – zwróć się o pomoc do recepcji hotelu lub do agencji turystycznej. W hotelach często można zapoznać się z ofertą wycieczek zorganizowanych. 

RADA 4. Aplikacje

Instalacja wartościowych aplikacji na smartfonie. Zainstaluj aplikacje przed wyjazdem, w Chinach dostęp do internetu może być utrudniony. 

Warto ściągnąć:

– maps.me – aplikacja oferująca mapy działające nawet off-line.

Ściągnij odpowiednie mapy przed wyjazdem. Aplikacja umożliwia zaznaczenie ważnych dla Ciebie lokalizacji, które możesz podzielić na różne kategorie (na przykład w zależności od miasta w którym znajdują się poszczególne miejsca)

– Astrill VPN (płatny)/Betternet (darmowy) – aplikacje umożliwiające zobaczenie zablokowanych stron, takich jak Google, Facebook, Instagram

Należy jednak zwrócić uwagę, że aplikacje VPN działają wyłącznie w sytuacji, gdy internet jest szybki. Znalezienie szybkiego WiFi w Chinach jest jednakże wyzwaniem. Karta SIM, nawet zapewniająca internet 4G, często nie pozwala na połączenie z zablokowanymi w Chinach stronami. W Chinach istnieje możliwość zobaczenia wiadomości wysyłanych przez Messengera, jednakże bez VPN nie można udzielić na nie odpowiedzi. 

– Pleco – Aplikacja wykonująca tłumaczenia na język chiński i z języka chińskiego (tylko na język angielski).

img

RADA 5. Karteczki/screeny na telefonie

Niewielu Chińczyków swobodnie mówi w języku angielskim. Przed wyjazdem przygotuj tłumaczenie na język chiński najważniejszych dla Ciebie zwrotów. Możesz wykonać również karteczki na których podane zostaną kluczowe adresy, na przykład Twojego hotelu. Przygotowanie takich grafik znacznie ułatwi komunikację z Chińczykami. 

RADA 6. Podstawowa komunikacja

Naucz się podstawowych zwrotów w języku chińskim. Przed wyjazdem zdecydowanie warto wykonać tłumaczenie na język chiński najważniejszych dla Ciebie sformułowań. To zaskakujące ile można przekazać werbalnie i niewerbalnie, znając tylko kilka słów! Nie musisz przejmować się tonami, zrozumienie nas nie było dla Chińczyków problematyczne. 

Ważne sformułowania:

 • Nĭ hăo – Dzień dobry 
 • ge – 1 sztuka (bardzo przydatne, gdy zamawiasz jedzenie)
 • Liǎngge – 2 razy 
 • Xièxie [Siesie] – Dziękuję 
 • Duìbuqǐ – Przepraszam
 • Zhège [Dży ge] – To (niezbędne sformułowanie, gdy trzeba coś wskazać)
 • Dìtiě zài nǎr? – w Pekinie – Gdzie jest metro?
 • Dìtiě zài nǎlǐ? – w Shanghaju – Gdzie jest metro?
 • Wǒ bù yào – nie chcę
 • Wǒ méiyǒu– nie mam

Pozostałe zwroty zawsze możesz szybko przetłumaczyć w aplikacji Pleco.

img

RADA 7. Gotówka czy karta płatnicza?

Bezpieczniej zabrać ze sobą gotówkę. W niektórych przypadkach bankomaty w Chinach nie obsługują kart zagranicznych lub nie posiadają panelu w języku angielskim. Wypłata środków w Chinach może również wiązać się z dodatkową prowizją i/lub kosztami za przewalutowanie – najlepiej zwrócić się z tą kwestią do banku lub zapoznać się z odpowiednimi tabelami opłat bankowych. 

W metrze najczęściej można płacić monetami o nominale 1-yuanowym lub banknotami o wartościach 1, 5, 10 yuanów. Pamiętaj jednak, że automaty do płatności często nie przyjmują banknotów, które były wcześniej zginane lub zaginane. Najlepiej dysponować banknotami w bardzo dobrym stanie lub monetami. 

RADA 8. Instalacja WeChat Wallet 

W Chinach niemalże wszędzie można zapłacić za pomocą wirtualnego portfela zasilonego wybraną sumą pieniędzy lub przypisanego do karty płatniczej. Niestety ta rada jest skierowana do osób, które mają możliwość podpięcia chińskiej karty płatniczej, ze względu na to, że przypisanie karty zagranicznej do konta może być skomplikowane. 

Warto jednak podkreślić, że nie zawsze istnieje możliwość dokonania zakupu za gotówkę. Na dworcach kolejowych w większych miastach można kupić wodę w nielicznych punktach, czasem trudnych do odnalezienia w tak dużych obiektach. Jest natomiast bardzo dużo automatów w których można zapłacić wyłącznie poprzez aplikacje.   

WeChat to aplikacja, którą możesz zainstalować na telefonie i powiązać z funkcją płatności. Aplikacja okazała się bardzo przydatna!

Poprzez Wechat możesz również przeskanować tekst w języku chińskim, który zostanie następnie przetłumaczony przez aplikację na język angielski.

RADA 9. Powerbank i przejściówka

Zakup dobrej jakości powerbank, zwłaszcza w celu ładowania telefonu komórkowego. W Chinach gniazdka elektryczne mają inne wejścia niż w Polsce. Podczas długich podróży, zwłaszcza autokarami i pociągami, warto podłączyć telefon do powerbanka. Nasza najdłuższa podróż pociągiem trwała około 20 godzin. Pamiętaj, że w Chinach telefon przyjmuje funkcję komunikatora – na ekranie telefonu możesz pokazywać kluczowe informacje – na przykład pokazać taksówkarzowi adres hotelu. 

W wielu sklepach w Chinach można zakupić przejściówkę. Teoretycznie w wielu kontaktach jest miejsce na wpięcie standardowego polskiego kabla, jednakże w praktyce stabilność takich gniazdek pozostawia wiele do życzenia i kabel nie styka się odpowiednio ze źródłem prądu. 

RADA 10. Termos lub butelka żaroodporna

W Chinach w wielu miejscach można znaleźć zbiorniki z gorącą wodą (często na dworcach i w pociągach), udostępnianą za darmo. Warto mieć ze sobą termos lub butelkę żaroodporną, ponieważ woda jest gorąca i może stopić zwykłą plastikową butelkę. 

To już ostatnia nasza rada dla osób planujących wyjazd do Chin. Zobacz nasz drugi poradnik “Co należy wiedzieć podczas podróży po Chinach?" (w budowie)!

Życzymy udanego wyjazdu do Chin!

Masz pytania? Zostaw komentarz!

 • Share:

One comment

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Your email address will not be published.

Możesz użyć znaczników i atrybutów HTML: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wyślij wiadomość