Góry Stołowe – zachwycające, dzikie, różnorodne – zrodzone z wód Morza Północnego oraz Bałtyckiego. Krajobraz Gór Stołowych podziwiał niegdyś Johann Wolfgang von Goethe oraz Prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams. Niezwykłe piękno przyrody zostało uchwycone na kartach książki Cierpienia Młodego Wertera.

W tym oto miejscu, otoczeni zapierającą dech w piersiach przyrodą, nakręciliśmy film w którym podjęliśmy się próby uchwycenia piękna Gór Stołowych.

Nasz wyjazd trwał cztery dni – od piątku do poniedziałku. Góry Stołowe położone są w środkowej części Sudetów, zdecydowaliśmy się na podróż pociągiem.

Nie wiem, czy duchy łudzące unoszą się ponad tą okolicą, czy to płomienna. niebiańska fantazja mego własnego serca sprawia, że wszystko wokół jest takie rajskie.

J. W. Goethe, Cierpienia Młodego Wertera

img

Jak dojechać w Góry Stołowe z Warszawy?

W Góry Stołowe najlepiej dojechać samochodem lub pociągiem. Wybraliśmy pociąg z Warszawy do Wrocławia, następnie pociąg z Wrocławia do Kłodzka, który stał się naszą bazą wypadową.

Ze stacji kolejowej Kłodzko Główne lub Kłodzko Miasto można szybko dojechać do Kudowy-Zdrój bądź Duszników-Zdrój – z tych miejscowości można ruszyć na szlak. 

Na tym etapie podróży warto zainstalować na telefonie aplikację SkyCash, umożliwiającej zakup biletów w ramach połączeń kolei dolnośląskiej. Bilet można zakupić poprzez aplikację, u konduktora lub na stacji kolejowej.

Na jednym telefonie można zakupić bilet dla wyłącznie jednej osoby.

Warto również ściągnąć niezawodną aplikację maps.me, która po wcześniejszym ściągnięciu mapy, działa również offline.

img
2. Dzień:
Kłodzko-Kudowa Zdrój-Błędne Skały-Kudowa Zdrój-Kłodzko

Drugiego dnia wyjazdu, z powodu jesiennej pory roku, podjęliśmy decyzję o podróży do Kudowy-Zdrój pierwszym pociągiem odjeżdżającym z Kłodzka – o około 7:50.

Idąc z dworca kolejowego, kierując się w stronę szlaku, można napotkać kilka sklepów w których można zakupić wodę lub mapę. Mapę można znaleźć w kiosku naprzeciwko sklepu wielobranżowego Kasia.

Podczas jesiennych spacerów po Górach Stołowych, należy pamiętać o tym, że pogoda może być zróżnicowana. Warto wziąć ze sobą ciepłą kurtkę, szalik, czapkę oraz wodoodporne rękawiczki oraz buty. 

Przed odwiedzeniem Błędnych Skał, należy zakupić bilet w kasie w cenie 10 zł.

Błędne Skały to unikatowy i niezwykle piękny labirynt skalny. Góry Stołowe stanowią jedynie krótki epizod w dziejach naszej planety, w ciągu następnych 200 mln lat, pod wpływem działania erozji oraz zjawisk przyrodniczych, przestaną istnieć.

Tego dnia przeszliśmy 22,6 km.

3. Dzień:
Kłodzko-Duszniki Zdrój-Szczeliniec Wielki-Szczytna-Kłodzko

Trzeciego dnia wyruszyliśmy na szlak z Duszników-Zdrój, szlak zaczyna się bezpośrednio obok dworca kolejowego. Warto pamiętać, że przy szlaku w Dusznikach nie znajdziemy sklepu, napoje należy zakupić wcześniej. W ekstremalnej sytuacji można poprosić o wodę w jednym z gospodarstw – takiej uprzejmości doświadczyła jedna z naszych koleżanek.

Było nam bardzo miło doświadczyć gościnności lokalnych mieszkańców Duszników. Serdecznie dziękujemy za tę butelkę wody 🙂

Malowniczym szlakiem niebieskim dotarliśmy do Karłowa, a następnie do korony Gór Stołowych – Szczelińca Wielkiego.

Zejście ze szczytu jest płatne, kosztuje 10 zł za jeden bilet, natomiast sam szlak jest niezwykle piękny.

W tym miejscu zobaczymy słynnego Małpoluda oraz niezwykłe szczeliny tworzące przepiękny labirynt skalny. W skalnych ścianach dostrzeżemy specyficzne okrągłe przestrzenie będące pozostałościami po nieckach w których gromadził się gaz podczas ruchów tektonicznych.

Na Szczelińcu Wielkim powstała część zdjeć do filmu “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

Po zejściu ze szczytu wybraliśmy szlak czerwony w stronę Skalnych Grzybów, a następnie zielony w stronę Szczytnej. Tego dnia przeszliśmy 33 km. 
4. Dzień:
Kłodzko-Warszawa

Czwartego dnia o około 15:00 wyjeżdżaliśmy. To idealny dzień na zwiedzenie Kłodzka. Wybraliśmy wycieczkę po twierdzy, w której była kręcona jedna ze scen z Czterech Pancernych i Psa. Podczas wycieczki, przewodniczka przekazała nam wiele ciekawostek historycznych związanych z twierdzą. Natomiast zwiedzanie tuneli pod twierdzą było nie lada przygodą!

Podczas wycieczki należało przejść przez tunel o długości 12 metrów, wysokości 1 metra i szerokości 90 cm.

Sam wyjazd był dla nas niezwykłym przeżyciem, zdecydowanie chcielibyśmy ponownie pojechać w Góry Stołowe i poznać nowe miejsca!

img
Przybliżony koszt wyjazdu w Góry Stołowe dla jednej osoby dorosłej:
  1. Bilet z Warszawy do Wrocławia: 130 PLN
  2. Bilet z Wrocławia do Warszawy: 117 PLN
  3. Bilet z Wrocławia do Kłodzka: 13,86 PLN
  4. Bilet z Kłodzka do Wrocławia: 13,86 PLN
  5. Nocleg w Kłodzku – 3 noce: 215 PLN
  6. Bilety kolejowe w Góry Stołowe: 10 PLN x 4
  7. Bilety: Błędne Skały, zejście ze Szczelińca: 20 PLN łącznie
  8. Zwiedzanie Twierdzy w Kłodzku + Labirynt: 25 PLN

Łącznie: ok. 575 PLN (bez kosztów wyżywienia)

  • Share:

Napisz komentarz

Your email address will not be published.

Możesz użyć znaczników i atrybutów HTML: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wyślij wiadomość